Το σχολείο της Ε.Ο.Κ. “ΤΡΊΠΟΝΤΑ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΊΑ” είναι ένα πρόγραμμα εγκεκριμένο από το Υπ. Παιδείας και απευθύνεται σε αγόρια και κορίτσια Γ, Δ, Ε και ΣΤ τάξεων των δημοτικών σχολείων της Ελλάδας.
![](https://www.eskath.gr/wp-content/uploads/2022/12/IMG_20221213_121932-300x225.jpg.pagespeed.ce.phDKdxAytH.jpg)
Μέσω του “ΤΡΊΠΟΝΤΑ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΊΑ” υλοποιούνται δύο προγράμματα της FIBA. Το πρόγραμμα “HerworldHerRules” το οποίο είναι ένα παγκόσμιο πρόγραμμα της FIBA και στην Ελλάδα απευθύνεται σε κορίτσια Γ,Δ,Ε κ ΣΤ τάξεων κ το πρόγραμμα youth Development Funtτο οποίο είναι ένα Ευρωπαϊκό πρόγραμμα της FIBA κ στην Ελλάδα απευθύνεται σε αγόρια κ κορίτσια 8-12 ετών.
![](https://www.eskath.gr/wp-content/uploads/2022/12/IMG_20221213_114920-225x300.jpg.pagespeed.ce.dbtHT30s9A.jpg)
Στο Νομό Καρδίτσας υπεύθυνος για τη οργάνωση κ τη υλοποίηση του προγράμματος είναι ο αποσπασμένος καθηγητής φυσικής αγωγής – Ομοσπονδιακος προπονητής Τζέλλας Ευάγγελος που ξεκίνησε το πρόγραμμα από το πρώτο Δ.Σ. Καρδίτσας με την βοήθεια των καθηγητών Φυσικής Αγωγής του σχολείου και την βοήθεια προπονητών. Το πρόγραμμα θα συνεχιστεί κ στα υπόλοιπα σχολεία του Νομού μιας και. υπάρχει καθολική δήλωση συμμετοχής